Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet orddeling ved vokalskifte; ordbøgerne
 

 

orddeling ved vokalskifte; ordbøgerne

Er orddelingen ordbøg-erne tilladt?
af Margrethe Heidemann Andersen, Dansk Sprognævns svarbase, 26.05.2016.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Er orddelingen ordbøg-erne tilladt?

UdråbstegnSvar:

Ja. Den følger de almindelige regler for orddeling ved betydningsbærende orddele, jf. retskrivningsreglerne § 16, hvor der blandt andet står at bøjningsformer kan deles foran bøjningsendelser.

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 01.12.2016 af Eva Skafte Jensen.