Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet 1. maj-arrangement
 

 

1. maj-arrangement

Hvordan skrives 1. maj-arrangement?
af Margrethe Heidemann Andersen, Dansk Sprognævns svarbase, 07.03.2016.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Hvordan skrives 1. maj-arrangement?

UdråbstegnSvar:

Det følger reglerne for gruppesammensætninger i Retskrivningsordbogens § 57. 7 og skal altså skrives 1. maj-arrangement.

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 01.12.2016 af Margrethe Heidemann Andersen.