Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet kæde-fætter-kusine-ægteskab
 

 

kæde-fætter-kusine-ægteskab

Skal der tre bindestreger i kæde-fætter-kusine-ægteskab?
af Anita Ågerup Jervelund, Dansk Sprognævns svarbase, 25.02.2015.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Skal der tre bindestreger i kæde-fætter-kusine-ægteskab?

UdråbstegnSvar:

Ja, det skal der. Man skriver fætter-kusine-ægteskab fordi det er en sammensætning med betydningsmæssigt sidestillede dele, jf. Retskrivningsreglerne § 57 (5). Når der sættes et led foran en sådan sammensætning, må man så sætte endnu en bindstreg: kæde-fætter-kusine-ægteskab. Betegnelsen dækker fætter-kusine-ægteskaber i flere slægtsled.

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 23.06.2015 af Eva Skafte Jensen.