Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet vareind- og udlevering
 

 

vareind- og udlevering

Kan man skrive vareind- og udlevering? Vi siger det i hvert fald sådan.
af Anita Ågerup Jervelund, Dansk Sprognævns svarbase, 16.12.2014.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Kan man skrive vareind- og udlevering? Vi siger det i hvert fald sådan.

UdråbstegnSvar:

Nej, det kan man ikke. En bindestreg kan ifølge RO 2012, § 57.2, kun bruges ved fælles orddel i forbindelser somsøn- og helligdage ,over- og underskud,haveborde og -stole. I den ordforbindelse du nævner, kan bindestregen ikke vise at vare skal bevares i begge sammensætninger, men at ind skal "udskiftes" med ud. Man må i stedet skrive ind- og udlevering af varer eller vareindlevering og -udlevering.

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 22.06.2015 af Ida Elisabeth Mørch.