Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet uv-stråling eller UV-stråling
 

 

uv-stråling eller UV-stråling

Hvorfor kan uv-stråling kun skrives med små bogstaver? Jeg troede det var blevet valgfrit med retskrivningsreglerne i Retskrivningsordbogen 2012.
af Jørgen Nørby Jensen, Dansk Sprognævns svarbase, 06.01.2014.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Hvorfor kan uv-stråling kun skrives med små bogstaver? Jeg troede det var blevet valgfrit med retskrivningsreglerne i Retskrivningsordbogen 2012.

UdråbstegnSvar:

Det er rigtigt at det med Retskrivningsordbogen 2012 er blevet valgfrit om man vil skrive med små eller store bogstaver i initialforkortelser der er appellativer. I ord som a-kraft, p-pille, p-skive o.l., hvor forkortelsen ikke kan stå alene, skrives forkortelsen dog med lille bogstav, jf. retskrivningsreglerne § 14.3. Det er det der er baggrunden for skrivemåden uv-stråling i Retskrivningsordbogen 2012 (selvom uv i mere teknisk sprog vistnok godt kan optræde alene).

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 10.12.2014 af Eva Skafte Jensen.