Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet post-it-seddel
 

 

post-it-seddel

Hvor mange bindestreger er det nu korrekt at skrive i post-it-seddel?
Dansk Sprognævns svarbase, 25.09.2013.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Hvor mange bindestreger er det nu korrekt at skrive i post-it-seddel?

UdråbstegnSvar:

Det er korrekt at skrive post-it-seddel med to bindestreger. Det følger dermed § 57.6 i retskrivningsreglerne.

Vær opmærksom på at post-it er et varemærke. Det betyder at varemærkeindehaveren kan kræve at man i faglige sammenhænge gør opmærksom på at der er tale om et varemærke.

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 08.08.2014 af Ida Elisabeth Mørch.