Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet børnenes dag
 

 

børnenes dag

Skal børnenes dag med stort eller lille?
af Ida Elisabeth Mørch, Dansk Sprognævns svarbase, 26.06.2012.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Skal børnenes dag med stort eller lille?

UdråbstegnSvar:

Det skal med lille, jf. fars dag, mors dag, mortensaften og andre i retskrivningsreglernes § 12, 13 c.

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 11.07.2013 af Ida Elisabeth Mørch.