Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet erfa-gruppe; erfagruppe
 

 

erfa-gruppe; erfagruppe

Skriver man erfa-gruppe eller erfagruppe?
Dansk Sprognævns svarbase, 27.11.2000.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Skriver man erfa-gruppe eller erfagruppe?

UdråbstegnSvar:

Sammensætninger med erfa, der er en afkortning af erfaring, skrives som hovedregel uden bindestreg. Det er således denne stavemåde der er opslagsformen i Den Danske Ordbog (på sproget.dk). Stavemåden erfa-gruppe kan dog også bruges, jf. Retskrivningsordbogen, 4. udg., 2012, § 57.8.

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 22.06.2015 af Margrethe Heidemann Andersen.