Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet store el. små bogstaver i forkortelser
 

 

store el. små bogstaver i forkortelser

Er det korrekt at skrive PC - altså med store bogstaver? Eller skal man skrive pc?
af Anita Ågerup Jervelund, Dansk Sprognævns svarbase, 08.05.2006.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Er det korrekt at skrive PC - altså med store bogstaver? Eller skal man skrive pc?

UdråbstegnSvar:

Forkortelsen pc kan, som andre initialforkortelser (dvs. forkortelser dannet af begyndelsesbogstaver fra flere ord eller orddele), valgfrit skrives med små eller store bogstaver, pc eller PC (jf. Retskrivningsordbogen, 4. udg., 2012, §14.3). Efter punktum skrives begyndelsesbogstavet med stort på samme måde som almindelige ord.

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 10.05.2013 af Ida Elisabeth Mørch.