Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Svar fra Sprognævnet fås el. fåes
 

 

fås el. fåes

Skal man skrive fås eller fåes i følgende sætning: Folderen fås/fåes i HT-terminalen på Rådhuspladsen?
af Anita Ågerup Jervelund, Dansk Sprognævns svarbase, 08.05.2006.

SpørgsmålstegnSpørgsmål:

Skal man skrive fås eller fåes i følgende sætning: Folderen fås/fåes i HT-terminalen på Rådhuspladsen?

UdråbstegnSvar:

Man skal skrive fås. Man må ifølge Retskrivningsordbogen ikke indskyde et e i verber (udsagnsord) der ender på , altså fx fås, nås og gås. Men i de verber der ender på trykstærkt -i, -u eller -y, er det valgfrit om man vil indskyde et e eller ej før endelserne -s og -r. Man kan altså vælge mellem fx syes og sys, fornyr og fornyer, befris og befries, dur og duer(jf. Retskrivningsordbogen, 4. udg., 2012, § 29).

  1. Svaret er givet af en nuværende eller tidligere ansat ved Dansk Sprognævn i forbindelse med nævnets svartjeneste. Ældre svar er opdateret så de overholder den gældende retskrivning. Redigeret til sproget.dk 18.12.2013 af Ida Elisabeth Mørch.