Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Spørgsmål og svar fra ordnet.dk Lovlig(t) og rigtig(t)
 

 

Lovlig(t) og rigtig(t)

Skal der -t på "rigtig" i "Du ser rigtigt dejlig ud"?
Skal der -t på "rigtig" i "Du ser rigtigt dejlig ud"?

Svar:

De to ord du spørger til, følger to forskellige regler:

rigtig kan både være med og uden -t når ordet bruges som et adverbium der betegner graden af et efterfølgende adjektiv eller adverbium.

lovlig (brugt som adverbium, i betydningen 'lidt mere end man synes er rimeligt') er altid uden -t.

Oplysningerne står også i Den Danske Ordbog og Retskrivningsordbogen, og reglen vedr. rigtig er beskrevet i retskrivningsreglernes § 38, der kan ses på sproget.dk. Thomas Troelsgård

Teksten stammer fra et udpluk af de mange mails Det Danske Sprog- og Litteraturselskabs ordnet.dk-redaktion modtager, og som publiceres under rubrikken Sprogligt. Se det oprindelige spørgsmål på ordnet.dk.
Hvis du har sproglige spørgsmål eller kommentarer, er du velkommen til at kontakte redaktionen, der forsøger at besvare henvendelser i det omfang tiden tillader det.