Du er her: Forside Råd og regler Artikler mv. Spørgsmål og svar fra ordnet.dk Apostrof: ta'r eller tar'?
 

 

Apostrof: ta'r eller tar'?

Skriver man "ta'r" eller "tar'"?
Skriver man "ta'r" eller "tar'"?

Svar:

Det rigtige er at skrive "Unge ta'r ansvar". Reglen er at man indsætter apostroffen i ordet dér hvor et eller flere bogstaver er udeladt, for at gengive en bestemt udtale. I dette tilfælde er der udeladt ge mellem a'et og r'et i tager, og derfor indsættes apostroffen der hvor de er udeladt. Reglen er beskrevet i Retskrivningsreglernes §6.7 Lars Trap-Jensen

Teksten stammer fra et udpluk af de mange mails Det Danske Sprog- og Litteraturselskabs ordnet.dk-redaktion modtager, og som publiceres under rubrikken Sprogligt. Se det oprindelige spørgsmål på ordnet.dk.
Hvis du har sproglige spørgsmål eller kommentarer, er du velkommen til at kontakte redaktionen, der forsøger at besvare henvendelser i det omfang tiden tillader det.