Accenttegn

Er der regler for anvendelse af accenttegn?
Er der regler for anvendelse af accenttegn?

Svar:

Der findes ikke nogen danske ord der skal have accenttegn. Det er et tegn som man kan bruge for at undgå misforståelser og lette læsningen for modtageren. Ved bydemåder er det især oplagt at bruge accenttegn hvis formerne falder samme med andre ord i sproget: abortér, fotografér, frasér osv. Men det er altså ikke noget krav, og de pågældende ord må godt staves uden accenttegnet. Det gælder også dine indsendte eksempler.

Du kan læse om brugen af accenttegn i retskrivningsreglernes § 5. Lars Trap-Jensen

Teksten stammer fra et udpluk af de mange mails Det Danske Sprog- og Litteraturselskabs ordnet.dk-redaktion modtager, og som publiceres under rubrikken Sprogligt. Se det oprindelige spørgsmål på ordnet.dk.
Hvis du har sproglige spørgsmål eller kommentarer, er du velkommen til at kontakte redaktionen, der forsøger at besvare henvendelser i det omfang tiden tillader det.